Въвеждането на младите хора в изкуството на диалога означава развитие на умения за критично мислене, съпричастност и отвореност към света и идеите отвъд индивидуалните представи и възприятия. Този вид програми за обучение помагат на общностите да развият своите способности за решаване на проблеми чрез обединяване на различни групи хора с цел да мислят заедно, да говорят, да се изслушват и да инициират промени. В диалога може да бъде включен фасилитатор, който да помага на участниците да разговарят и да работят продуктивно. Например в училище това може да бъде учителят по социални науки, който помага на младежите да получат адекватни познания и по-добро разбиране на правата на човека чрез диалог и обмен на социални послания, както и чрез директно ангажиране в социални каузи и участие в публични дискусии по правозащитни теми. Чрез интерактивни упражнения и изследователски задачи учениците придобиват базови умения за водене на диалог по правозащитни и други теми.
Една от целите на диалога е всяка от страните да се учи и по този начин да се променя. Когато е отворен да слуша, човек постепенно научава все повече и повече за другите. В този процес той не само отхвърля дезинформацията, която може да е имал за тях, но и научава нещо повече за себе си. Партньорът в диалога се превръща в огледало, в което индивидът може да се види по такъв начин, по който сам не би могъл. Когато отговаряме на въпросите на другите, ние се вглеждаме в себе си и в своите навици, представи и убеждения; готови сме да се съмняваме, да поставяме под въпрос „свещените вярвания“, да проявяваме гъвкавост в контекста на доказателствата – тоест да мислим и да действаме като хора с демократични нагласи и ценности.
* * *
Това ръководство е предназначено да помогне на учители и фасилитатори да въведат младите хора в изкуството на диалога и участието в дискусии по сложни правозащитни теми. Въвеждат се основните характеристики на диалога и се подчертава неговото значение като важен инструмент във функционирането на демократичното общество. Диалогът е процес, в който всички участници се третират като равни и се отнасят с уважение един към друг, докато дискутират сложни въпроси и обсъждат възможни решения. В този процес на търсене на истината не е важно чии са идеите, които ще излязат напред, а кои идеи ще донесат най-добри решения за общността и нейното благополучие.
Представени са теоретичните основи и характеристиките на диалога, дадени са и множество примери, включително със световноизвестни личности, които са го използвали в своята работа. Надеждата е младите хора да бъдат вдъхновени да използват диалогичния начин на общуване, тъй като това означава отвореност, честност, разбиране и уважение в общуването с другите, което е основа за създаването на мирни, безопасни и устойчиво позитивни отношения във всички сфери на живота, независимо от контекста и средата.
Ръководството може да бъде изтеглено от тук: Диалози за правата
Съдържанието на това ръководство е резултат от партньорството между екипите на Фондация „Партньори – България“ и Академия по права на човека, Норвегия. Изработено е в рамките на проект Правата на човека през обектива /ACF – 813/. Автори на пособието са д-р Даниела Коларова от Фондация „Партньори – България“ и Лилиян Хьорт и Евгения Королцева от Академия по права на човека, Норвегия. За подготовката на пособието помогнаха и Анета Калчева от фондация „Партньори – България“ и Ваня Станчева, редактор и коректор на текста.