Какво знаят децата и младежите за правата на човека?

Изследване сред младите хора показа какво мислят за правата на човека, как възприемат ситуацията в страната, откъде черпят информация за правата си и как оценяват ролята на държавата да защитава правата на гражданите.

Над 750 млади хора от цялата страна отговориха на онлайн въпросник, а през ноември – декември 2019 екипът на фондация „Партньори – България“ проведе 4 фокус групи с млади хора от Вършец, Монтана, Г.Делчев и Благоевград с цел събиране на непосредствена информация затова как младите хора разбират правата на човека и какво мислят за състоянието им в страната. Във фокус групите се включиха 49 ученици и студенти.

Темите на разговора включваха разбиране за правата на човека, източници на информация за правата на човека и случаи на нарушаване на правата на човека.

Повечето млади хора са наясно какво представляват правата на човека и разбират тяхната универсалност. Те са в състояние да изброят основни права: право на глас, право да бъдеш избиран, свобода на изразяване, право на живот, право на образование и работа, право на сдружаване, участие в коалиции и партии, право на чиста околна среда. Учениците научават за правата на човека от часовете по история и от часовете по етика и право. Телевизията, интернет, новинарски сайтове, книгите, семейството - също са източник на информация за правата на човека.

Въпреки, че правата на човека са важни и застъпени в нашата конституция, младите хора смятат, че съществуват много бариери пред тяхното утвърждаване и спазване.

“Виждаме, че има цензура пред свободата на словото, например в националния ефир и във вестниците“ /ученик от Монтана/.

„Правата на човека са налични само на лист, но реалността е друго нещо /ученик от Гоце Делчев/.

„Дори да се опитваме да търсим правата си или да направим нещо по въпроса, ако човекът срещу нас е с повече власт – ние сме нищо“ /студент от Благоевград/.

„Много от нас чуха за фалшифицирани бюлетини и гласове, което автоматично ни навежда на мисълта, че се нарушава правото на избор на гражданите“ /ученик от Вършец/

Младите хора са единодушни, че държавата е тази, която трябва да се грижи за спазването на правата на човека. За младежите всички права са важни, но особено ги вълнуват правото на образование и правото на работа. „Не е редно да се нарушавата правото на образование на децата“, казва ученик от Г.Делчев.

Повечето от учениците смятат, че трябвa да има по-голяма информираност, защото „хората не са информирани за правата си, за да ги отстояват и защитават“.

Пълният текст на доклада може да бъде изтеглен оттук Report_BG_web_final.