Права на детето
Този модул запознава с основните права на детето, представени в Конвенцията на ООН за правата на детето. Учениците разглеждат различни примери относно изпълнението, задълженията и отговорностите във връзка с Конвенцията за правата на децата. Свързват теория и практика от своето ежедневие, анализират политики и програми и доколко прокарват подход, основан на правата на децата.
Права на детето
Човечеството дължи на детето най-доброто.
(Geneva Declaration of the Rights of the Child, 1924)
Този модул запознава с основните права на детето, представени в Конвенцията на ООН за правата на детето. Някои от тези права са недопускане на дискриминация; най-добрият интерес на детето; право на живот, оцеляване и развитие и право на детето да бъде чуто и неговото мнение да бъде взето предвид.
Учениците ще разгледат различни примери относно изпълнението, задълженията и отговорностите във връзка с Конвенцията за правата на децата и ще свържат теорията с практиката от своето ежедневие.
Учебни цели
- Учениците да се запознаят с основния международен документ за правата на децата – Конвенцията на ООН за правата на детето;
- Да разберат какво са права на детето;
- Да разберат как правата на детето се отнасят към ежедневния живот;
- Да имат осъзнатост и загриженост по въпросите на пренебрегването, експлоатацията или малтретирането на деца.
Описание
Необходимо време: Между 1 и 3 часа, в зависимост от това кои от предложените упражнения са избрани и доколко време се отделя на допълнителни въпроси и дискусия по темата.
Изисквания: Голяма стая с достатъчно място за групова работа; големи листове хартия или постери, маркери и хартия, лепило, стикери; разпечатани членове от Конвенцията на ООН за правата на детето от Приложение-1.
Подготовка: Урок за права на детето. Информация за Конвенцията на ООН за правата на детето. История относно правата на детето /Приложение 2/.
Упражнение 1. Нужди и права
- Учителят разделя учениците на малки групи (от 3 до 6 участници) и въвежда условието на задачата:
Всяка група трябва да нарисува на голям постер хартия детска фигура – контур на дете. За по-малки ученици това може да стане чрез очертание на контурите на някое от децата в групите.
- След като очертаят детска фигура, всяка група трябва да даде име на нарисуваното дете и след това да реши какви качества биха искали да притежава като стане възрастен, например, умствени и физически качества, черти на характера (например, добро здраве, чувство за хумор, доброта и пр.). Тези качества се записват вътре в очертанията на рисунката на дете. Могат да се нарисуват символи върху или около рисунката на детето, за да се представят тези идеални качества, напр. книга, ако искат да стане образован човек.
- В рамките на контура групата трябва да изброи различни човешки и материални ресурси, от които детето ще се нуждае, за да постигне тези качества (например, ако детето ще бъде здраво, то ще се нуждае от храна и грижи за здравето).
- Представители на всяка група представят образа на детето, което групата им е направила, като разказват пред голямата група и обясняват защо са избрали тези качества.
- Учителят раздава на всяка група разпечатани членове от Конвенцията на ООН за правата на детето. Иска от учениците отново да се съберат в малки групи и да обсъдят и идентифицират членовете на Конвенцията, които гарантират на детето всяка от тези нужди. Учениците записват номера на членовете от Конвенцията до това качество в рисунката, до което се отнасят.
- Групите отново представят работата си и обясняват правата, които са избрали и които, според тях, съответстват на нуждите, които са описали.
Всички се включват в дискусия на членовете от Конвенцията на ООН за правата на детето, които са общи за повечето групи.
Допълнителни въпроси за дискусия:
- Кои са основните нужди на едно дете, за да може да расте благополучно?
- Как можем да защитим и да помогнем на децата да развият своя потенциал?
- Кои бяха най-честите нужди, които групите написаха? Защо?
- Имаше ли нужди, които бяха ли изброени само веднъж или два пъти? Трябва ли тези нужди да се считат също така важни за всички деца?
- Има ли нужди, които не са били обхванати, въпреки, че са споменати в отделни членове на Конвенцията? Как може да се обясни този пропуск?
Учителят обобщава отговорите на учениците и подчертава факта, че всяко дете се нуждае от специални грижи и защита. Учителят подчертава, че задължение на семействата, училищата и правителствата е да осигурят подходяща среда за децата да растат здрави и свободни.
Упражнение 2. Дърво с различни клони
- Учениците са разпределени по групи. Всяка група получава постер, на който трябва да нарисува едно голямо дърво. Приложение 3 с рисунка на дърво им се дава като модел, но ако желаят, групите могат да нарисуват свой вариант на дървото. Важно е дървото да има три основни клона.
- Учителят раздава на всяка група копие на картите с членове от Конвенцията на ООН за правата на детето /Приложение 1/. Картите могат да се принтират на цветна хартия. Всяка група има за задача да разгледа членовете на Конвенцията и да ги разпредели в три основни групи, като ги подреди по три клона от нарисуваното върху постера дърво /Приложение 3/.
- Учениците поставят всеки един от членовете на Конвенцията на някой от клоните. Всички членове на Конвенцията трябва да бъдат разпределени по трите основни клона (клъстъра)
- 1. Предоставяне
В тази група права се включват правото на живот на детето и правата, които се отнасят до нужди, които са основни за съществуването му: хранене, подслон, адекватен жизнен стандарт и достъп до медицински услуги. Тук се включват и правото на образование, правото на игра, свободно време, културни дейности, достъп до информация, свобода на мисълта и религиозна принадлежност.
- Защита
Тези права осигуряват защита на децата срещу всички форми на насилие, пренебрегване и експлоатация. Тук влизат и специалните грижи за деца бежанци; гаранции за справедливо третиране на деца в системата на наказателното правосъдие; защита на децата, които са включени в различни форми на заетост; защита и помощ на деца, претърпели експлоатация или злоупотреба от всякакъв вид.
- Участие
Тази група права, обхваща свободата на децата да изразяват мнения, да имат думата по въпроси, засягащи собствения им живот, да се присъединяват към асоциации и да се събират и спокойно. С развитието на техните способности децата трябва да имат все по-големи възможности да участват в дейностите на своята общност като се подготвят за отговорностите на зрялата възраст.
Учителят дава пояснения за всяка от трите области.
- Всяка група ученици представя дървото и членовете от Конвенцията, избрани за всеки от трите различни клона: 1. Предоставяне 2. Протекция 3. Участие.
Допълнителни въпроси за дискусия:
- Кой е отговорен за спазване на правата на децата?
- Има ли област от права, които са по-важни от другите?
- Как правата относно участието на децата се случват в ежедневието, в училището или семейството?
Упражнение 3. Аз имам права, аз имам задължения
1.Учителят насочва дискусията на учениците към връзката на правата с отговорностите. Раздава на всеки ученик Приложение 4.
2.Учителят инструктира учениците да начертайте линия, с която да свържат всяко от изредените в ляво на страницата права със съответните отговорности от дясната страна на страницата.
3.Учениците могат да дискутират и други права и да помислят как да ги преформулират в съответстваща отговорност.
Информация за учителя
В Приложение 2 е дадена съкратена информация за основните исторически факти, свързани със създаването и приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Конвенцията на ООН за правата на детето
Конвенцията е приета от Организацията на обединените нации през 1989 година. На 20.11.1989 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации приема Конвенцията за правата на детето – първата юридически обвързваща международна конвенция, която утвърждава човешките права на всички деца. Република България ратифицира Конвенцията с решение на ВНС от 11 април 1991 година. От месец юни 1991 година тя влиза в сила и става част от вътрешното право. Днес 196 страни по света са ратифицирали Конвенцията, включително всички страни – членки на ООН, с изключение на САЩ, които са я подписали, но не са я ратифицирали.
Конвенцията съдържа 54 члена; Членове 1 – 42 се отнасят до правата и свободите на децата и младите хора. Всяка от тези точки описва едно право на детето.
Конвенцията признава децата като равноправни хора и същевременно като специфична обособена част от обществото
В структурно отношение Конвенцията е обособена в 4 части: Преамбюл и три части. В Преамбюла се посочват основанията за създаването на този инструмент и принципните положения, около които се обединяват страните от ООН.
Част І обхваща членове от 1 до 41 и е посветена на правата на децата по света, като чл. 1 конкретизира дефиницията за дете, членове от 2 до 5 и член 41 определят ангажиментите на държавите, ратифицирали Конвенцията по отношение прилагането на правата на детето. Останалите членове (от 6 до 40) конкретизират основните права на детето.
Част ІІ (чл. 42 до чл. 45) регламентира процедурите за мониторинг на прилагането на правата на детето в отделните страни.
Част III (чл. 46 до чл. 54) съдържа уточнения за ратификацията, присъединяването и денонсирането на Конвенцията, за внасянето на поправки към нея и за съхраняването на оригинала на шест езика (английски, арабски, испански, китайски, руски и френски).
Принципът за най-добрата защита на интересите на детето (за „висшите интереси на детето“ или за „най-добрите интереси на детето“) - чл. 3; принципът за недискриминация - чл. 2; принципът за участие - чл. 12 и принципът за оцеляване и развитие - чл. 6, съставляват „гръбнака“ на документа.
Конвенцията на ООН за правата на детето покрива всички аспекти на отношението към детето и неговите права, към анализа на които може да се приложи подходът Предоставяне – Защита - Участие.
Това означава, че всички права могат да бъдат обединени в три основни групи, в зависимост от това, което изискват да се съблюдава и спазва, за да расте детето здраво, да се развива и да е щастливо.
1.Предоставяне означава, че възрастните трябва да направят така, че основните нужди на детето, като например храна, образование и здравна грижа, да бъдат посрещнати.
На децата трябва да бъдат предоставени и права, и грижи, и закрила.
Предоставяне или осигуряване на права, грижи и услуги за децата се отнася до правото на децата на адекватен жизнен стандарт (чл. 27), изхранване и здравни грижи (чл. 6 и чл. 24), правото на образование (чл. 28 и чл. 29), на семейство (членове 5, 7 9, 10, 21 и 22), на собствена култура, религия, език и общуване в общността (чл. 30), на отдих и почивка (чл. 31), на специални грижи за работещите родители (чл. 18; 20), на допълнителни грижи за деца с различни увреждания (чл. 23) и на информация (чл. 17).
2. Защита означава, че всички трябва да гарантират закрилата на детето и да го предпазват от насилие, както от страна на неговите връстници, така и от страна на възрастните да го защитават от експлоатация и от пренебрежително отношение от страна на възрастните.
Децата трябва да бъдат защитавани при нарушаване на техните права и особено от нехуманни действия на възрастните спрямо тях. Затова защита на децата е отговорност на държавата (чл. 24), която трябва да гарантира на всяко дете правото на физически интегритет и на защита срещу експлоатация, малтретиране, дискриминация, незаконно „изнасяне“ в чужбина и пр. (чл. 2; 8; 19; 25; 26; чл. 32–40; чл. 11). Държавната и международната закрила на децата и техните права е описана в част ІІ на Конвенцията.
3. Участие означава, че възрастните трябва да имат предвид, че способностите на детето нарастват с неговата възраст и колкото повече расте, толкова повече самостоятелност и отговорности детето може да получава, като участва все повече във вземане на решения, както с родителите си у дома, така и в училището.
Децата трябва да присъстват и да участват в обсъждането на проблеми и във вземането на решения, които ги касаят. Принципът за детско участие подчертава правата, които позволяват пълноценното участие на детето в социалния живот (чл. 12–17), в т.ч. чрез достъпа до информация (чл. 17).
По-нататъшна работа
Учителят може да използва горната информация, както и тази в Приложение 2 „Правата на детето: история и дати“, за да изнесе урок като предостави по-големи подробности затова как международната общност е стигнала до идеята за изработване и приемане на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Обсъждането на различни случаи на нарушение на права на на децата, които учениците знаят или са чували, може да послужи за изясняване на понятията права, отговорности, нарушения на правата и др.
Полезни връзки
- УНИЦЕФ, Ръководство за прилагане на Конвенцията за правата на детето
http://www.unicef.org/publications/index_43110.html
- Уеб-страница на Комитета по правата на детето
http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/CRCIndex.aspx
Допълнителни материали на български език:
- Правата на детето - Разяснение на Конвенцията на ООН за правата на детето и прочит задеца и възрастни , Омбудсман на Република България, 2017 г
- Конвенция за права на детето. Адаптирана версия за деца
https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2018-09/CRC_ChildFriendly_2017_0.pdf
- Конвенция на ООН за правата на детето
https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2019-01/CRC_BG.PDF
Как да използвате музеите
Изложби. Сътрудничеството между училища и местни музеи може да помогне за представяне на изложби фотографии, видео материали, плакати и постери относно правата на децата, изработени от ученици. Изложбите могат да дадат повод и стимул за обсъждане на конкретни части от Конвенцията на ООН за правата на детето.
Училищните изложби могат да включат колажи от вестници и списания и други печатни медии относно състоянието на правата на децата в страната през очите на децата. Примери за нерешени проблеми, както и примери за спазването и грижата за децата могат да бъдат дадени чрез видео и фотографски материали или други средства.