Права на жените
Този модул проследява исторически извоюваните права на жените по отношение на движението pа правата на жените през 19 век. Разглеждат се правата на жените по отношение на местните обичаи и култура. Дискутират се правата на жените и по отношение на автономията, репродуктивните права, отношенията в семейството и др.
"Жените държат половината небе”, казва китайска поговорка.
В модула се проследява исторически извоюваните права на жените и движението за правата на жените през ХIX век. Разглеждат се правата на жените по отношение на местните обичаи и култура. Дискутират се правата на жените и по отношение на автономията, репродуктивните права, отношенията в семейството и участието на жените в трудовия и обществения живот.
Модулът включва упражнения, които имат за цел да помогнат на учениците да получат знания за ключовите понятия, свързани с права на жените, да познават основните документи, защатаващи правата на жените и да могат критично да изследват информация относно правата на жените в ежедневния живот.
Учебни цели:
- Участниците ще научат за историята на правата на жените и за ключови фигури, свързани с движението за права на жените
- Учениците ще изследват и обсъждат текущи проблеми, свързани с правата на човека, пред които са изправени жените
- Учениците ще обсъждат въпроси, свързани с равноправието на жените и ще формулират предложения за справяне с някои от бариерите пред получаването на равни права на жените.
Описание:
Време: между 1 и 5 часа, според броя на включените упражнения
Изисквания: Голяма стая с място за групова работа; големи листове хартия, маркери и хартия А4, лепило, стикери, вестници и списания
Подготовка: Подготовка за учителя: лекция за история на права на жените, Приложение 1, Приложение 2 и Приложение 3.
Упражнение 1: Стереотипи: Съгласен - несъгласен
Това упражнение има за цел да енергизира участниците, да им помогне да навлязат в темата за равенство между половете и да предизвика дискусия относно определени стереотипи.
- Разпечатайте списъка с твърдения, които са сред материалите на модула.
- Помолете участниците да застанат прави и след като чуят всяко едно твърдение, да се преместят в различна част на стаята, според това доколко са съгласни с всяко едно твърдение. Крайните твърдения представлямат позиции, в които участниците застават в срещуположни части на стаята, а междинните се разполагат между тях по права линия. Позициите се разпределят в пет – степенна скала според това:
- дали се съгласяват напълно
- по–скоро се съгласяват
- нито се съгласяват, нито не се съгласяват
- по-скоро не се съгласяват
- категорично не се съгласяват.
- След като са застанали в определена позиция в стаята учениците обсъждат различията в мненията си. Всеки може да промени позицията си, ако е убеден от друг участник в различна гледна точка.
Материали. Стереотипи: Съгласен - несъгласен
Твърдения:
- Момчетата са по-силни от момичетата.
- Хормоните карат момчетата и момичетата да се държат по различен начин.
- Жените са по-добри в грижите за децата.
- Голяма обида за едно момче е да го наричаш „момиче“ .
- Не се очаква от момчетата да бъдат чувствителни.
- Момичетата са също толкова настроени да се състезават с другите, колкото и момчетата.
Упражнение 2: Какво е да си „мъж“ и какво е да си „жена“ ?
В това упражнение учениците изследват характеристиките, свързани с мъжете и жените. Дава им се възможност да определят понятието „пол” и да различат кои характеристики, приписвани на мъжете и на жените, са биологични и кои са социално детерминирани.
- Разделете учениците на няколко малки групи от 5 - 6 души.
- Обяснете, че с това упражнение ще обсъдите темата за пола (какво
обществото казва, че означава да си мъж или жена).
Всяка група трябва да създаде мрежи от думи, които често са
свързани с това да си мъж и да си жена. Могат да напишат толкова характеристики, за колкото се сещат.
- Дайте на всяка група ученици по две - три минути да направи мрежа от характеристики за „мъж“ и още две - три минути, за да направи мрежа от характеристики за думата „жена“. Насърчете ги да мислят за всякакви характеристики, с които свързват тези думи.
- Напишете на дъската „Жена“ и „Мъж“ направете две колони под всяка дума, една със заглавие „Биологични“, а друга със заглавие „Социални“.
- След това окуражете учениците да споделят кои са тези характеристики, които са написали и ги нанесете съответно в колоните под „Биологични“ и „Социални“ характеристики. Обсъждайте с учениците всяка от характеристиките. Ако те смятат че дадена характеристика е биологична, а не социална, можете да ги попитате „Ако едно момче или мъж не притежава тази характеристика, той все още мъж ли ще бъде?“ Или „Ако момиче или жена не притежава тази характеристика, тя все още жена ли ще бъде?“
Примерни характеристики, които учениците могат да посочат са:
Мъж
- Отговаря за семейство
• Баща
• Горд
• Силен
• Смел
• Умее да шофира
• Чувство за хумор
• Лоялен към приятели
Жена
- Обича да говори
• Добър комуникатор
• Емоционална
• Умее да организира
• Практична
• Физически по-слаба от мъжа
• Грижовна
• Майка
- Дискутирайте в голямата група резултатите от упражнението.
Обяснете кои характеристики са биологични и кои социални. Само няколко характеристики на мъжете и жените са биологични. Например само мъже могат да бъдат бащи; само женските могат да раждат или да кърмят. Но повечето характеристики са социално детерминирани, т.е. те се приписват на мъжете и на жените не въз основа на биологията. Мъжки и женски роли, които са социално детерминирани се наричат полови роли.
Въпроси за дискусия:
- Какво знаете за половите роли?
- Съгласни ли сте с всички предписания и очаквания за това как жените трябва да действат и да живеят? Или как мъжете трябва да действат и живеят?
- Какво според вас означава равенство между половете?
- Какви са нагласите по отношение на равенство на половете в различни периоди от миналото и сега, както и по отношение на региона, в който живеем? Обществата се променят във времето; те се различават и по отношение на мястото или региона, в който се намират, а тези различия се отразяват на нагласите на хората относно ролите, които се приписват на половете.
Упражнение 3: Равноправие между половете – преди и сега
Целта на упражнението е да се даде възможност на учениците да посочат най-малко два или три начина, по които половите роли или норми са се променили с течение на времето. Упражнението може да послужи като въведение в историческите процеси довели до движението за права на жените.
- Предварителна подготовка: учениците получават задача да проведат интервю с човек от поколението на техните баби и дядовци (своите баба или дядо, или други). Добре е за интервюто да бъде избран човек от техния пол.
- Въпросите към интервюирания възрастен човек трябва да включат: Какви са били мъжките/женски роли през юношеството и младостта им? Какво могат да кажат за образованието, забавленията, приятелствата, романтиката, обичаите, свързани с брака, работата и трудовата заетост по времето, когато са били млади хора. Учениците записват отговорите в лявата колона от материалите.
- След интервюто учениците самостоятелно записват в дясната колона какви са тези роли в днешно време и размишляват какво се е променило оттогава.
4. След като учениците направят своите интервюта и попълнят своите наблюдения за ролите на мъжете и жените в деншно време, в група се обсъждат следните въпроси:
- Кого интервюирахте?
- Какво е чувството да интервюираш възрастни хора за половите роли?
- Кои теми са неудобни или трудни за разговор?
- Какво изненадващо открихте в разказите на възрастните хора?
- До колко ролите на мъжете и жените от времето на младостта на вашите баби и дядовци са се променили днес?
- В кои области на живота ролите и нормите са се променили най-много? Кои промени мислите, че са подобрили живота или обратно, влошили са го? Защо?
- Много фактори водят до промяна. Как медиите влияят на половите роли? А технологиите и интернет? А действията на отделни лидери? Действията на обикновените хора и движенията на гражданите за социална справедливост?
- Мислите ли, че половите роли ще продължат да продължават се
променят и при следващото поколение? По какви начини?
Упражнение 5: Равноправие между половете днес: бариери
Упражнението е подходящо за по-големи ученици от 10 -12 клас.
- Разделете учениците на 6 малки групи от по няколко души. Раздайте на всяка група материали от „Индекс за равенството между половете за 2019 г. в България“. Индексът оценява разликите между жените и мъжете и равнищата на успеваемост в 6 основни области. Всяка група трябва да получи една от следните области: работа, пари, знание, време, правомощия и здраве.
- Всяка група трябва да прочете материалите е да изведе основните характеристики като ги представи във формата на диаграма, рисунка или постер пред другите участници.
- Всяка група обсъжда кои са бариерите пред равноправието на половете и как може да бъде премахнато неравенството. Резултатите от дискусиите в малки групи се споделят пред цялата група.
Въпроси за дискусия в малки групи:
- Помолете учениците да помислят и идентифицират кои фактори са причина за неравенството между половете, кои фактори са следствие от неравенство между половете и кои са едновременно и причина, и следствие.
- Кои факти от „Индекс за равенството между половете за 2019 г. в България“ изненадаха групата най-много и защо?
- Как това неравенство се отразява на живота на жените?
- Какво е състоянието по отношение на равенството на половете в другите страни?
- Какви са фактите и цифрите по отношение на положението на жените в техния район? Какъв е процентът на жените на ръководни постове? Колко са старши мениджъри и професионалисти? Колко са безработните? Колко са жените на непълно работно време? Колко са жените на нископлатена работа?
- - Как може да бъде премахнато неравенството в обтедлните области?
Материали:
Приложение 5 : „Инедкс за равенството между половете за 2019 г. в България“.
Приложение 6 : Рисунка на бариерите
Информация за учителя:
Видео:
https://www.facebook.com/watch/?v=2455688611239633
Как да бъдат използвани музеите
Учениците имат възможност да посетят различни музеи – както исторически, така и музеи за съвременно изкуство и художествени музеи и галерии като изследват живота на хората и половите роли в историята. Те проучват информация за правата на жените и ограниченията, които са имали в сравнение с мъжете в миналото.
Приложение
Права на жените и права на човека – обща информация
Правата на човека са универсални. Те се прилагат еднакво за мъже и жени, момичета и момчета. Жените имат същите права като мъжете, например, правото на живот, правото на образование и на политическо участие. На практика тези права се нарушават всеки ден по много начини и във всяка страна по света. Затова има движения и организации на жените, които се борят равенството между половете да стане реалност. Равенството и правата на жените са ключови елементи във Всеобщата декларация за правата на човека. Правата на мъжете и жените са защитени еднакво в международните инструменти за правата на човека.
- Принципът на недискриминация, основенв основата на правата на човека, приписва права и свободи на всички бездискриминация, включително по пол.
- Правилото за недискриминация обикновено се съдържа и въввътрешното законодателство и националните конституции на демократичните държави.
Въпреки това има разбиране, че определени права са специфични за жените или трябва да бъдат специално защитени по отношение на жените. Тези права са описани в следващите международни и регионални инструменти, най-важният от които е Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените (CEDAW).
Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените е приета през 1979 г. и влиза в сила две години по-късно. Тя определя правото на жените да бъдат свободни от всякакви форми на дискриминация и излага основните принципи за защита на това право. Това е единственият договор за правата на човека, който утвърждава репродуктивните права на жените. Конветцията разработва изчерпателно правилото за недискриминация и принципа на равенството. Включва двете групи права (граждански, политически и социално-икономически и културни права).
Конвенцията подчертава еднаквата отговорност на мъжете и жените в семейния живот.
- Изисква държавите - страни по Конвенцията да предприемат мерки за премахване на експлоатацията, проституцията и трафика на жени.
- Изисква държавите - страни по Конвенцията да предприемат мерки да гарантират, че жените не са изправени пред дискриминация внякои области на личния живот.
- Призовава за въвеждане на специални мерки за намаляване на неравенствата между мъжете и жените.
- Включва правата на жените в области катополитическо участие, достъп до възможности и позиции в обществения живот, утвърждаване на равния достъп до образование, обучение, здравеопазване инаемане на работа.
Комитетът за премахване на дискриминацията спрямо жените наблюдава прилагането на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените (CEDAW) от държавите - страни по Конвенцията.
Приложение - Права на жените – История
Какво представляват правата на жените?
Днес жените се радват на равен легален достъп до здравеопазване, образование, гражданско участие и икономическа справедливост в резултат на застъпничеството на много поколения, които са се борили за правата на жените. Въпреки постигнатото в равенството между половете през миналия век, жените все още са жертви на тормоз, насилие и дискриминация на работното място и у дома.
Терминът „права на жените“ обхваща много различни области, което го прави сложен за определяне. Правата на жените най-често се свързват с репродуктивни права, с борба срещу сексуалното и домашното насилие, срещу дискриминация по отношение на трудовата заетост. Но правата на жените включват и много други въпроси като имиграцията и бежанците, попечителството над деца, наказателното правосъдие, здравеопазването, жилищата, социалното осигуряване и обществените придобивки, гражданските права, правата на човека, спортното право, правата на хората от ЛГБТ общността, международното право.
Някои интересни факти за правата на жените
- Таблицата показва кога жените са получили правото да гласуват в държавите по света.
- Финландките са първите жени в света, които през 1907 г. влизат в парламента (По това време Финландия е част от Руската империя).
- През 1971 на федерално ниво Швейцария дава избирателни права на жените, но едва с решение на Върховния съд от 1990 година, е преодоляна съпротивата и на последния съпротивляващ се кантон!
- На много места правата на жените са дадени поетапно: отначало са дадени ограничени права и много по-късно жените получават пълни права. В изборите през 1938 г. за първи път са дадени избирателни права на жените в България. През 1944 г. жените в България придобиват равни избирателни права, а през 1945 г. в 26-о обикновено Народно Събрание са избрани първите 16 жени за депутати.
- През 1792 излиза манифестът „Защита на правата на жената” от Мери Уолстънкрафт, която често пъти е посочвана като начало на феминизма. Манифестът е донякъде отговор на твърдението на Русо в романа му „Емил”, че жената трябва да бъде възпитавана и образована с оглед да се приближи до нивото на мъжа. Мери Уолстънкрафт твърди, че единственото, което кара жената да изглежда по-нисша от мъжа, е липсата на образование.
- Сред значимите защитници на правата на жената през 19-ти век /често смятан за първия мъж-феминист/ е икономистът и философ-утилитарист Джон Стюарт Мил (1806-1873). Книгата си “Подчинението на жените” той написва през 1961 и издава 7-8 години по-късно.
- Развитието на женското движение и борбата за права на жените минава през три етапа: I етап (1840-1870г.) е борбата за равни права; II етап от развитието на феминизма и борбата за права на жените (1878-1920г.) е посветен основно на извоюване на избирателни права; III етап от развитието на феминизма и борбата за права на жените (от 1960 г.) възражда традицията за равни права във всяка сфера на живота.
- От началото на 70-те години исканията на женското движение се разширяват и движението за правата на жените придобива нов характер. В центъра му се поставят въпроси като контрола над раждаемостта, употребата на контрацептиви и легализацията на абортите.
- През 1975 г., 8 ми март е приет от ООН като официален световен ден на правата на жените. Международният ден на жената е ден, отбелязващ социалните, икономическите, културните и политическите постижения на жените. Денят също така бележи призив за действие за придвижване към равенство между половете.
- По време на Пекинската конференция под егидата на ООН през 1995 г, за първи път в са поканени да присъстват както представители на правителствата, така и на жени от неправителствени организации от целия свят. Призивът е заедно да се търсят пътища за взаимодействие в името на решаването на „женския въпрос“. Конференцията приема разгърната програма за действие в различните сфери на обществения живот, валидна за всички жени по света. В Целите на хилядолетието се включва идеята за равнопоставеност на половете най-малкото на три равнища – образование, пазар на труда и политика. През следващата 1996 г. се разработва и концепцията за „подходът за равенство на половете“. Тя предвижда нов подход към интерпретацията на равнопоставеността на половете и предполага включване на принципа на равнопоставеност на всички равнища и във всички политики.