Къщата на Ане Франк в Амстердам, Холандия, е създадена през 1957 г. в сътрудничество с Ото Франк, бащата на Ане Франк. Музеят разказва историята на живота на младата Ане Франк. Омразата към евреите в Германия по времето на Адолф Хитлер и неговата партия  принуждава много евреи да напуснат страната. В резултат на това семейството на Ане Франк се премества в Холандия. Когато нацистка Германия нахлува в Холандия, евреите са преследвани и семейството на Ане е трябвало да се скрие в Тайното отделение в работните помещения на Ото Франк. По време на двете години, през които е продължило укриването, Ане Франк написа дневник, в който споделя своите чувства и мисли. Този дневник е в основата на изложбата в къщата на Ане Франк днес.

Скривалището е разкрито от нацистите през 1944 г. и Ане Франк е депортирана в Аушвиц. По-късно тя е транспортирана в концентрационния лагер Берген-Белзен, където умира през февруари 1945 г. Дневникът на Ане е преведен на повече от 65 езика и хората по целия свят са запознати с нейната история. Скривалището е превърнато в музей в къщата на Ане Франк и има важна роля за демонстриране на огромната опасност от всички форми на дискриминация и омраза към евреите и други групи от  обществото.

Историята не може да бъде променена. Единственото нещо, което днешните хора могат да направят, е да се поучат от миналото и да осъзнаят какво означават дискриминацията и преследването на невинни хора.  

Ото Франк, 1970

Как музеят работи с млади хора?

Целите на музея по отношение на младите хора са:

  • Повишаване на осведомеността за опасностите от антисемитизъм, расизъм и дискриминация;
  • Повишаване на разбирането за важността на свободата, равните права и демокрацията;
  • Запознаване с историческия контекст на историята на живота на Ан Франк.

Къщата на Ане Франк предлага много лично преживяване чрез цитати, снимки, видеоклипове и оригинални артикули. Акцентът в музея е разходката в Тайното отделение на улица Prinsengracht, където Ане живее две години. Къщата на Ане Франк представя обширен материал, чието съдържание показва коя е била Ане Франк, кои важни събития са се случили по време на войната. Разполага с много филми, както и видео дневник, базиран на нейния дневник. Експозицията в къщата на Ане Франк показва какви са последиците от омразата към евреите по време на Втората световна война.

Елементи от изложбата:

  • Информация за историята на живота на Ане Франк
  • Оригиналният дневник на Ане Франк
  • Цитати и мисли на Ане Франк
  • Тайното отделение на улица Prinsengracht с лични вещи
  • Хронология с 34 важни събития от периода, в който Ане Франк израства
  • Филм, в който 22 писатели, актьори, посетители и хора, които са познавали Ане, говорят за това какво е означавала за тях
  • Информация за главните герои, живели в Тайното отделение и техните помощници

Къщата на Ане Франк координира Младежката мрежа Ане Франк, която е глобална мрежа за младежи между 16 и 22 години, които искат да окажат въздействие в света. Целта на мрежата е да повиши осведомеността, да увеличи активното гражданство, да насърчи диалога и демократичните ценности днес. Къщата на Ане Франк работи с младежи и предлага методология и инструменти за работа с млади хора, за да се предприемат активни действия и да се постигне промяна. В резултат на тези усилия, Младежката мрежа Ане Франк е работила с над 500 000 млади хора по света.

Къщата на Ане Франк предлага учебни материали, например, дигитални уроци за историята на живота на Ане Франк; образователни игри, упражнения, филми, в които европейските студенти споделят собствения си опит по отношение на дискриминацията. Къщата на Ане Франк организира пътуващи изложби, целящи да свържат историята на живота на Ане Франк с много хора по света. Музеят предлага уъркшопи за обсъждане на човешките права и за насърчаване на младите хора да прилагат критичен анализ на собствената си среда на живот.

Партньори на Къщата на Ане Франк в Амстердам са Anne Frank Zentrum, Берлин; Ане Франк Тръст, Лондон; Ан Франк Верейн, Виена; Центро Ана Франк, Буенос Айрес; Център за взаимно уважение „Ан Франк“, Ню Йорк; и много други организации по целия свят, които споделят подобна мисия.

Контакт: services@annefrank.nl

Уебсайт: https://www.annefrank.org/en