В град Вършец младежи организираха публично събитие на 13 май 2023 г., за да популяризират правата на гражданите сред местната общност. Погледът на младия човек – тийнейджър, гледната точка на децата бяха в центъра на събитието. Събитието имаше за цел да подобри информираността на гражданското общество в гр.Вършец по отношение правата на гражданите, според българското и международното законодателство.

Модератора на събитието, г-н Антон Тошев, и децата насочиха участниците в публичното събитие към разсъждения за човешките права, като целта бе да се развива критичното мислене и комуникиране на социални послания, чрез техниките на публични диалози. Учениците, които взеха участие бяха от СУ „Иван Вазов“, гр.Вършец /7 – 12 клас/.
Направено беше кратко представяне на правата на човека в Европа и света. Младите хора разказаха как разбират следните права: Равенство  пред закона, Свобода от дискриминация, Право на живот, свобода и лична сигурност
Свобода от неправомерно задържане и екстрадиране, Свобода от намеса в личното пространство, семейството, дом и кореспонденцията, Право на свободно движение, Право на брак и семейство, Право на собственост, Право на образование и Право на участие в културния живот на обществото и др. По всички изредени права децата направиха кратко представяне и бе инициираха дискусия сред присъстващите.

В дискусията се разви тезата: „Имам тези права, независимо какво казваш или правиш, защото аз съм човешко същество, точно като теб“. Правата на човека са присъщи за всички човешки същества още по рождение. Те са  неделими, взаимнозависими и взаимосвързани. Това означава, че отделните права са в тясна взаимна връзка и не могат да бъдат разглеждани независимо едно от друго. Притежаването на дадено право зависи от притежаването на много други права, като никое от тях не е по-значимо от останалите. Правата на човека са универсални. Има се предвид, че те важат еднакво за всички хора по света и по всяко време. Всеки индивид има право да се възползва от собствените си човешки права, независимо от расата или етническия си произход, цвета, пола, сексуалната ориентация, уврежданията, езика, религията, политическите или други убеждения, националния и социален произход, раждането си или друг статус.

Антон Тошев представи информация за наградата „Сахаров“. Всяка година Европейският парламент присъжда наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта на защитници на правата на човека от целия свят. Сред нейните носители са Нелсън Мандела, Малала Юсафзай и Раиф Бадауи, получили наградата за свобода на мисълта „Сахаров“, Наградата е наименувана на съветския учен и дисидент Андрей Сахаров, е учредена от Европейския парламент през 1988 г. Наградата се връчва на личности и организации за изключителни постижения в защита на човешките права и свободи.
Наградата „Сахаров“ се присъжда в следните области:
защита на правата на човека и основните свободи, особено на правото на свободно изразяване;
закрила на правата на малцинствата;
спазване на международното законодателство;
развиване на демокрацията и въвеждане на върховенството на закона.
Всяка година политическите групи в Парламента и европейски депутати номинират потенциални кандидати. От този списък Комитетът по външните работи и Комитетът за развитие съвместно избират 3 финалисти. Тогава представителите на политическите групи избират победител. Наградата се връчва официално от председателя на ЕП по време на декемврийското пленарно заседание, на или около 10 декември – деня, в който е подписана Всеобщата декларация за правата на човека на Организацията на обединените нации.

Младите хора изслушаха представяне и за правата на човека в България. Гарантирането правата на личността, нейното достойнство, благоденствие и сигурност е сред основните цели на Република България. България е страна по основните международни договори на ООН в областта на правата на човека и по най-важните конвенции, приети в рамките на Съвета на Европа. Тя е активен участник в дейностите на ЕС в тази сфера в международен план и в трети страни, както и в рамките на ОССЕ. Националните приоритети на Република България в правозащитната област са утвърдени от Националния координационен механизъм по правата на човека, а именно:
Защита правата на детето;
Развитие на равнопоставеността на половете и овластяване на жените;
Запазване и развиване на историческата за българското общество традиция на етническа и религиозна толерантност;
Защита и грижа за правата на хората с увреждания и лицата в неравностойно положение;
Защита правата на мигранти и бежанци;
Повишаване ефективността на националното законодателство и практиките на националните институции в областта на правата на човека.

Събитието се реализира по Проект „Правата на човека през обектива“, изпълняван от Фондация „Партньори- България“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани Българи в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.