Тази публична дискусия, организирана от младежи от град Монтана, се проведе на 28 април 2023 г. и бе посветена темата за правото на образование и отговорностите, произтичащи от него. Младежите обсъдиха следните теми и казуси.
Казус: В класа има ученик със СОП, нарушава дисциплината, а също така има непристойно отношение към съучениците си. Трябва ли да понесе санкции, имайки предвид състоянието му?
В игрова форма „ЗА, ПРОТИВ и МОЖЕ БИ” участниците изразиха позицията си по отношение на конкретният казус. Образуваха се групи и всеки застанал на предпочитаният от него избор защити своето мнение. Тези, които смятат, че са „ЗА” санкции, споделиха, че независимо от това, че е със СОП, ученикът има достатъчно ниво на ментално развитие и след като нарушава правилата би могло да му бъде наложено наказание съобразено с това
ниво. На отговор „МОЖЕ БИ” нямаше застанали участници, а тези, които бяха „ПРОТИВ” санкциите срещу този ученик обясниха, че тази санкция няма да работи, имайки предвид неговото състояние. Отговорите на участниците в дискусията бяха многообразни, но обединени около тезата за това, че биха били засегнати и правата на останалата част от класа, които са потърпевши от ситуацията по отношение на: взаимоотношения с ученика, дисциплина, тишина за усвояване на знания, микроклимат в класа.
Запознати ли са учениците с правата и задълженията си в училище? Засегната беше темата за високите изисквания към младежите в днешно време. Голяма част от участниците отчетоха, че не са запознати с правата и задълженията си в училище, тъй като младите хора не обичат скучни материи /а темата за правата я намират за скучна/. Друга група ученици, които обявиха, че познават правата си, напомниха, че познавайки правата си, всеки ученик би могъл да реагира и да се защитава в конкретна ситуация, която го засяга. Трета група ученици, изразиха пък мнението, че хората са способни селективно да се отнасят към темата: те избират кога и как да се съобразяват и спазват правилата и респективно да изпълняват задълженията си.
Дрескодът в училище: важен ли е, дискриминиращ ли е? Обсъждането бе относно упражняване правото личен избор на учениците по отношение на облеклото. Засегната беше темата относно индивидуалността и правото на избор на облекло, с което да ходят на училище. Свободата на избор на облекло трябва да се зачита в училищата и другите институции, но все пак да бъде съобразена с институцията, която посещават. Голяма група участници показаха неодобрение на училищния дрескод, тъй като според тях с дрехите всеки представя своята индивидуалност, но същевременно е важно и трябва да се съобразява с определени норми.
Високата стипендия ще стимулира ли спазването на правилата в училище?
По-голямата час от участниците в дискусията дадоха аргументи против възможността стипендията да накара учениците да спазват правилата в училище. Човешката природа не може да бъде променена; правото на
личен избор и реализация не може да бъде обвързано с високата стипендия, по скоро мотивът за развитие и себеутвърждаване, за бъдеща реализация би мотивирало спазване на правилата в училище.
Трябва ли да бъде въведена оценка за поведение в училище?
Голяма част от младите хора се обединиха около позицията, че човек трябва да се съобразява с нормите на обществото и най-вече в училище. По този начин засегнаха правото на личен избор и на образование.
Събитието се реализира по Проект „„Правата на човека през обектива“, изпълняван от Фондация „Партньори-
България“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани Българи в
рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.