На 26 юли 2023 г. в град Вършец се проведе второ публично събитие с цел да се разшири кръга на лицата, познаващи правата на човека, както и да се популяризира правата на хората сред местните общности. Събитието даде възможност да се разбере погледа на тийнейджъра и гледната точка на децата. То имаше за цел и да се подобри информираността на гражданското общество в гр.Вършец
Модератора на събитието г-н Антон Тошев и младежите насочиха участниците към дискусия за човешките права, като целта бе да се развива критичното мислене и комуникиране на социални послания чрез техниките на публичния диалог. Обърнато бе внимание на правата на младите момичета и на жертвите на домашно насилие. Дискутирана бе новината за младото момиче – жертва на насилие от бившия си приятел в гр.Стара Загора. Темата създаде сериозен разговор и много активно изразяване на мнения от участниците в събитието. По предложение на децата се създадоха две групи едната от деца, а другата от възрастни като и двете групи дискутираха размера на нарушените права на момичето – жертва на брутално насилие. Чрез този случай разговорът се задълбочи към темата за домашното насилие и правата на човека. Обърнато бе внимание на правото на лична неприкосновеност, защита от изтезания и нечовешко унизително отношение, правото на живот, на свобода и на избор.
Общото мнение на участниците в събитието бе, че за а съжаление, проблемът с домашното насилие продължава да остава едно от табутата на нашето общество. И докато мълчим и не говорим за това, мащабът на домашното насилие във всичките му форми продължава да става все по-голям. Общественото вълнение при подобни брутални случаи не може да предотврати следващите случаи, докато съществува безнаказаност за насилниците и тромави неефективни процедури на защита на жертвите.
Обществото се оказва неспособно да инициира и качествена градивна дискусия за този проблем. Институциите също. Хората остават с впечатлението, че за домашното насилие ответен удар няма. Дори бруталните случаи на насилие и причинена от това смърт, за които се говори в медиите през последните месеци, не успяват устойчиво да разтърсят обществото и да доведат до промени в тъжната картина. А промени са необходими, както на държавно ниво, така и на ниво осведоменост на обикновения човек.
Представена бе информация, изясняваща какво представлява представлява домашното насилие, кои и какви са жертвите на насилието, какъв е начинът, по който могат да се защитят, пред кого и как.
Втората част на събитието бе посветена на правата на човека и съдържащите се в тях морални ценности и принципи, чието спазване гарантира един по-добър свят. Тези права са залегнали във Всеобщата декларацията за права на човека приета от Общото събрание на ООН на 10.12.1948 г; след което всички държави са поканени да информират за нея своите граждани и най-вече, младите хора, учениците в училищата. В много страни по света тя се изучава в училище, тъй като се смята за изключително важна в нашето ежедневие. Участниците бяха единодушни, че това е важна тема, която трябва да залегне в учебната програма. Такава стъпка ще гарантира, че идните поколения в страната ще са добре информирани и знаещи правата на човека, което ще гарантира устойчиво гражданско общество и млади хора, които активно работят за един по-добър свят за всички хора.
Антон Тошев