Настоящите препоръки са резултат от опита на фондация „Партньори – България“ по проект за повишаване на демократичната компетентност на младите хора и разбирането им за правата на човека. Проектът продължи от 2019 до края на 2023 година и се осъществи в партньорство с Академия по правата на човека, Норвегия, с финансовата подкрепа на фонд „Активни граждани“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Сътрудничеството с Академия по правата на човека, Норвегия, предостави разнообразни идеи за детско участие, креативни дейности и интерактивно обучение чрез правене и мобилизиране на ресурсите на общността. Проектът предложи методология  за образование по правата на човека, основана на референтната рамка на Съвета на Европа за компетенциите за демократична култура, с които се поставя акцент върху подготовката на учениците не само за трудовия пазар, а и развиване на умения за живота, включващи ценностите на правата на човека.

Тези препоръки са резултат от консултативен процес, при който бе събрана информация за мнението на ученици, учители и младежки фасилитатори. Разпространен беше въпросник, който изследва мнението на участниците за състоянието на обучението по правата на човека в училище и за възможните мерки, методи и практики, които биха подобрили, както преподаването, така и прилагането на придобитите знания и умения.  Проведени бяха и фокус групи, при които участници от четири града в страната – Гоце Делчев, Монтана, Благоевград и Вършец – имаха възможност за формулират препоръки, насочени към по-интересно, разбираемо и свързано с реалния живот обучение по правата на човека.

Основни цели, които си поставят препоръките на участниците в консултативния процес са свързани с утвърждаване на образованието по правата на човека като неразделна част от училищната програма. Както Всеобщата декларация за правата на човека, приета от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г., така и Европейската конвенция за правата на човека, която има правна сила за всички страни – членки на Съвета на Европа, са основни документи, създадени да вдъхновяват. Те мотивират гражданите на Европа и света да пазят мира и да работят за взаимното разбирателство, за да не се допускат масови нарушения на правата на човека като тези от времето на Втората световна война.

Според „Хартата на Съвета на Европа за образование за демократично гражданство и права на човека“ от 2010 г. страните членки трябва да се стремят да предоставят на всеки гражданин на тяхната държава възможност за образование за демократично гражданство и права на човека. Това означава държавите – членки да включват образованието за демократично гражданство и права на човека в учебните програми  на предучилищното, началното и средното училище, както и в професионалното образование. Хартата апелира „държавите да стимулират ролята на неправителствените организации и младежките организации в областта на образованието за демократично гражданство и правата на човека, особено в неформалното образование. Те трябва да ги признаят и да оценят тяхната дейност като ценна част от образователната система, да им предоставят по възможност подкрепата, от която се нуждаят и пълноценно да използват експертизата, която тези организации могат да допринесат към всички форми на обучение“.

Линк за изтегляне на Препоръките:

https://s.shopeee.com/dYPU